Małżeństwa mieszane są coraz bardziej powszechne, niekiedy też osoby z Niemiec, Austrii, czy Szwajcarii mieszkają w Polsce. Kiedy dla takich osób jest możliwy rozwód w Polsce oraz na jakich warunkach? W kancelarii prowadzimy sprawy rozwodowe cudzoziemców w Polsce i w tym artykule będzie wyjaśnione jak rozwieść się w Polsce nawet, gdy się nie mieszka w kraju. W tego typu sprawach konieczna jest pomoc radcy prawnego, szczególnie, gdy jest się obcokrajowcem i nie zna się języka, w którym jest prowadzone postepowanie.
- Kiedy polski Sąd będzie właściwy dla rozwodu?
Sąd polski będzie właściwy dla sprawy rozwodowej oraz sprawy np. o podział wspólnego majątku małżeńskiego, jeśli
1) oboje małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania lub ostatnie miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jedno z nich nadal ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, lub
2) małżonek będący powodem ma co najmniej od roku bezpośrednio przed wszczęciem postępowania miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, lub
3) małżonek będący powodem jest obywatelem polskim i ma co najmniej od sześciu miesięcy bezpośrednio przed wszczęciem postępowania miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, lub
4) oboje małżonkowie są obywatelami polskimi.
Jurysdykcja krajowa jest wyłączna, jeżeli oboje małżonkowie są obywatelami polskimi oraz mają miejsce zamieszkania i miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej. Jurysdykcja krajowa w sprawie małżeńskiej obejmuje także orzekanie o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi małżonków.
- Postępowanie rozwodowe – rozpoczęcie, proces, decyzje
Proces rozwodowy wszczyna się pozwem, który należy wnieść wraz z opłatą sądową w kwocie 600 złotych. W razie eksmisji lub alimentów pobiera się też dodatkowe opłaty.
Pozew rozwodowy kieruje się do Sądu Okręgowego, Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, miejsca ostatniego zamieszkania wspólnego małżonków, jeśli jedno z nich ma tam miejsce zwykłego pobytu lub zamieszkani. Jeśli brak takiej podstawy, wytacza się pozew przed sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeśli tego nie można stwierdzić, to przed sąd miejsca zamieszkania powoda. Sprawa będzie rozpatrywana przez Sąd w składzie 3 sędziów.
Pozew powinien zawierać oznaczenie datę, miejscowość podpisania, oznaczenie stron postępowania, oznaczenie rodzaju pisma, żądania, wskazanie faktów, dowodów, okoliczności rozwodu, podpis strony lub pełnomocnika oraz wymienienie załączników. Warto również podać numery PESEL stron. W pozwie rozwodowym należy wnieść również o orzeczenie o winie danego małżonka lub o nieorzekaniu o winie. Ma to wpływ na późniejsze kwestie alimentacyjne wobec małżonka, którego sytuacja majątkowa się pogorszyła wskutek rozwodu.
Sąd bada trwały i kompletny rozkład pożycia małżeńskiego. Powołane w pozwie okoliczności i dowody z dokumentów lub świadków powinny zawierać wszelkie uprawdopodobnienia i udowodnienia tych przesłanek. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy małżonkowie przestali ze sobą spędzać czas, nie mieszkają razem lub jeśli mieszkają razem to np. w różnych pokojach i są współlokatorami, czy przestali dbać o wspólny czas, czy już nie współżyją seksualnie, czy mają dzieci, jak wygląda kwestia finansowania życia, czy są już w nowych związkach.
W pozwie rozwodowym można też wnieść o ustaleniu przez Sąd zasad kontaktów z dziećmi, alimentów, czy eksmisji małżonka z miejsca wspólnego zamieszkania. Można też od razu wnieść o podział majątku wspólnego, ale jak chce się szybciej załatwić rozwód to zaleca się robić podział majątku w osobnym postępowaniu.
Po złożeniu pozwu, druga strona ma prawo do złożenia odpowiedzi na pozew, w której może przedstawić swoje stanowisko oraz ewentualne żądania. Sąd udziela niejednokrotnie zabezpieczeń na czas postępowania w zakresie kontaktów nad małoletnimi dziećmi, alimentów, czy eksmisji małżonka.
Podczas rozprawy rozwodowej jest obowiązek stawiennictwa osobistego strony powodowej. W przypadku jeśli następują poważne przeszkody żeby przesłuchać stronę pozwaną Sąd może od tego odstąpić. Stronę pozwaną można również przesłuchać w formie połączenia online. W razie braku znajomości języka polskiego przez stronę konieczne będzie powołanie tłumacza przysięgłego. Wtedy rozwód może być orzeczony wyrokiem bez obecności strony pozwanej. Wyrok rozwodowy staje się prawomocny po upływie terminu do złożenia apelacji lub po jej rozpatrzeniu przez sąd apelacyjny.
Nasza kancelaria specjalizuje się w sprawach rozwodowych, oferując indywidualne podejście do każdej sprawy oraz również obsługę w języku niemieckim. Zapewniamy pełne wsparcie prawne, od przygotowania pozwu, przez reprezentację przed sądem, aż po pomoc w negocjacjach i mediacjach. Dzięki naszemu doświadczeniu i zaangażowaniu, pomagamy naszym klientom przejść przez proces rozwodowy w sposób jak najmniej stresujący i najbardziej korzystny dla nich.