ZUS nieraz odmawia przyznania emerytury pomostowej dla osób, które nie pracowały po 1 stycznia 2009 roku w szczególnych warunkach. W niektórych przypadkach jest możliwość odwołania się od decyzji ZUS o odmowie emerytury pomostowej z sukcesem. Odmowa emerytury pomostowej nie zawsze oznacza zakończenia sprawy. Jest szansa na uzyskanie emerytury pomostowej po odwołaniu do Sądu Okręgowego.
Podstawowa zasada jest taka, że emeryturę pomostową może uzyskać osoba, która:
1) urodziła się po dniu 31 grudnia 1948 r.;
2) ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;
3) osiągnęła wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;
4)ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5-9 i art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn;
5) po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3.
Niewykonywanie prac w szczególnych warunkach, a prawo do emerytury pomostowej
Istnieje wytrych, który umożliwia uzyskanie emerytury pomostowej osobie, która nie wykonywała pracy w szczególnych warunkach po dniu 31 grudnia 2008 r., jeśli ZUS odmówił emerytury pomostowej. Na podstawie art. 49 Ustawy o emeryturach pomostowych, emerytura pomostowa przysługuje również osobie, która:
1) po dniu 31 grudnia 2008 r. nie wykonywała pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3;
2) spełnia warunki określone w art. 4 pkt 1-4 lub art. 5-12;
3) w dniu wejścia w życie ustawy miała wymagany w przepisach, o których mowa w pkt 2, okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3.
Przenosząc to z przepisów na normalny język emeryturę pomostową może uzyskać osoba, która nie pracowała w szczególnych warunkach, spełnia inne 4 warunki, które są podane w akapicie powyżej (wiek, staż składkowy, okres 15 lat pracy w szczególnych warunkach przed 31 grudnia 2008 r. itp.), a także powinien być to okres pracy w szczególnych warunkach w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych, a nie w rozumieniu ogólnej ustawy emerytalnej. Te zakresy się różnią, bo zawierają inne listy zawodów do prac w szczególnych warunkach. Potwierdza to liczne orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych.
Jak się odwołać od decyzji ZUS o odmowie emerytury pomostowej?
Od decyzji o odmowie przyznania emerytury pomostowej można się odwołać do Sądu Okręgowego właściwego ze względu na siedzibę organu – oddziału ZUS. Przykładowo odwołanie od decyzji oddziału ZUS w Krakowie składa się do Sądu Okręgowego w Krakowie Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Odwołanie składa się za pośrednictwem organu ZUS, który wydał decyzję. Odwołujący się ma na to 30 dni od odbioru decyzji o odmowie przyznania emerytury pomostowej.